Phillylacrosse Girls’ Rankings: District 1 semifinals, playbacks are Tuesday

Monday, 22nd May 2017
Categories Girl's/Women's , High School Rankings

By Chris GoldbergPhillylacrosse.com, Posted 5/22/17

The Phillylacrosse.com Girls’ Rankings:

1. (tie) Archbishop Carroll (18-1) Prev: No. 1The Patriots play Cardinal O’Hara tonight in search of their 17th straight Catholic League championship.

1. (tie) Moorestown-NJ (17-2) Prev: No. 2The Quakers face Mainland today in the South Jersey Group 3 semifinals.

3. Conestoga (18-2) Prev: No. 3The Pioneers host Owen J. Roberts Tuesday in the District 1 Class AAA semifinals at 5 p.m.

4. Episcopal Academy (19-4) Prev: No. 4EA hosts Springside Chestnut Hill Academy today in the PAISAA quarterfinals.

5. Agnes Irwin (18-5) Prev: No. 5The Owls host Hill School today in the PAISAA quarterfinals.

6. Villa Maria Academy (16-2) Prev: No. 7The Hurricanes host Bishop Shanahan Tuesday in the District 1 Class AA semifinals at 4 p.m.

7. Springfield-Delco (16-3) Prev: No. 8The Cougars host Garnet Valley Tuesday in the District 1 semifinals at 4 p.m.

8. Owen J. Roberts (19-2) Prev: No. 10The Wildcats play Tuesday at Conestoga in the District 1 Class AAA semifinals.

9. Lenape (NJ) 14-1 Prev: No. 6The Indians host Shawnee Tuesday in the South Jersey Group 4 semifinals.

10. Garnet Valley (13-5) Prev: No. 12:The Jaguars play at Springfield-Delco Tuesday in the District 1 Class AAA semifinals.

11. West Chester Rustin (16-3) Prev: No. 9The Golden Knights host Downingtown East Tuesday in the District 1 AAA playbacks.

12. Academy of Notre Dame (16-7) Prev: No 11The Fighting Irish toppled Penn Charter, 9-6, in the second round of the PAISAA tourney.

13. Strath Haven (12-6) Prev: No. 18The Panthers play at Abington Tuesday in the District 1 AAA playbacks.

14. Manheim Township (17-2) Prev: No. 15The Blue Streaks play Exeter today in the District 3 semifinals.

15. Cape Henlopen (DE) 13-2 Prev: No. 20The Vikings host Caravel Academy tonight (6:00) in the Delaware state quarterfinals.

16. Abington (15-5) Prev: No. 14The Ghosts host Strath Haven Tuesday in the District 1 AAA playbacks.

17. Radnor (13-7) Prev: No. 17The Raiders play at Gwynedd Mercy Tuesday in the District 1 AA semifinals at 4 p.m.

18. Unionville (15-4) Prev: No. 13The Indians fell to Strath Haven in the second round of the District 1 AAA tourney.

19. Harriton (13-7) Prev: No. 16The Rams fell to Owen J. Roberts, 14-10, in the second round o the District 1 AAA tourney.

20. (tie) Central Bucks West (17-2) Prev: No. 19The Bucks fell to Downingtown East, 6-5, in the second round of the District 1 AAA tourney.

20. (tie) Downingtown East (13-7) Prev: NRThe Cougars play at West Chester Rustin Tuesday in the District 1 AAA playbacks.

Under consideration, Downingtown West (11-8), Great Valley (13-7), Quaker Valley (15-0), Spring-Ford (13-7), Wilson (20-1).


READERS COMMENTS (0)

Latest Headlines


View Site in Mobile | Classic
Share by: